Kendiniz ve Bebeğiniz İçin Evde Organik Islak Mendil Yapımı

Herkese Merhaba Arkadaşlar !

Kısa bir aradan sonra yeniden karşınızdayım. Umarım sizleri fazla bekletmemişimdir 🙂 Sonuçta çok popüler bir blog yazarıyım. İşin şakası bir yana, yazmak alışkanlık gerektiren birşeydir. Sanırım bu alışkanlığa bende yavaş yavaş ayak uyduracağım. Bu yazımızın konusu “EVDE ISLAK MENDİL NASIL YAPILIR.”

Islak mendil diyipte geçmeyin. Bebekli aileler ve hassas cilde sahip insanlar daha iyi bilirlerki, ıslak mendilinde çeşitleri vardır. Benim 3 yaşında bir oğlum var. Hala ıslak mendil kullanıyoruz bol bol kendisi için. Bende çocuk olduktan sonra öğrendimki, bebeğinizin hakettiği saflıkta; paraben, alkol, parfüm içermeyen bebek ıslak mendilleri, yenidoğan ıslak mendilleri varmış. Eğer normal ıslak mendil kullanırsanız, bebeğinizde isilik, pişik, kızarıklık, alerji gibi problemler gözleyebilirsiniz. Bunlar sadece bebekler için değil, bebekler gibi hassas ciltlere sahip yetişkinler içinde geçerlidir.

Dolayısıyla, Islak mendillerin içinde bulunan kimyasallardan dolayı bebeğiniz ve hassas cildiniz için endişe duyuyorsanız evde kendi ıslak mendilinizi kendiniz yapabilirsiniz. Gelelim nasıl yapılacağına.

KENDİNİZ VE BEBEĞİNİZ İÇİN EVDE ORGANİK ISLAK MENDİL YAPIMI

Eğer çok hassas bir cildiniz varsa yada bebeğiniz için içerisindeki kimyasal maddelerden endişe ediyorsanız, en temiz çözüm evde kendi organik ıslak mendilinizi yapmanızdır. Gelelim yapım aşamasında kullanılacak malzemelere ;

Gerekli Malzemeler :

1 Adet Kağıt Havlu

2 Adet Kapaklı Kap (Kağıt havlunun yarı boyunu içine alabilecek boyutlarda)

4 Su Bardağı Su (Mümkünse steril saf su)

2 Çorba Kaşığı Hindistan Cevizi Yağı

2 Çorba Kaşığı;

* Bebeğiniz İçin Yapacaksanız : Organik Sıvı Bebek Sabunu

* Kendiniz İçin Yapacaksanız : Doğal Sıvı Yüz Yıkama Sabunu

Aşamalar :

1- İlk olarak keskin ve tırtıklı bir bıçak ile rulo havlu kağıdınızı tam ortasından ikiye dikkatlice kesiyoruz. Kesme sırasında oluşan dağılmış kağıt talaşlarını temizliyoruz.

2- Ortadan ikiye ayırmış olduğumuz parçaları 2 adet kap içerisine dik olarak yerleştiriyoruz.

NOT : Hindistan Cevizi Yağı 76 derecelik bir erime noktasına sahiptir. Eğer hindistan cevizi yağınız tamamen sıvı halinde değilse, bir tencere içerisinde ısıtarak sıvı hale getiriniz. Peki neden hindistan cevizi yağı diye soracak olursanız, doğal, antibakteriyel ve mikrobiyal bir özelliğe sahiptir. Ayrıca ciletler içinde harika bir nemlendirici özelliği vardır. Normalde ciltleriniz için bir losyon kullanmak yerine hindistan cevizi yağı kullanmanız daha doğrudur. Bildiğiniz gibi ıslak mendil, sadece nemlendirici özelliği ile değil temizleme özelliği ilede kullanılmaktadır. Temizlik kısmı için, yukarıda belirttiğimiz malzemelerde beyan ettiğimiz bebek sabunu yada yüz temizleme sabunu kullanacağız.

3- Her bir kap için 1 bardak saf su, 1 kaşık hindistan cevizi yağı ve 1 kaşık organik sabunu kabın içinde iyice karıştırıyoruz. Hemen ardından, kestiğimiz kağıt havluların, kesilen tarafları alta gelecek şekilde karışımın için batırıp kapağını kapatıyoruz. Karışımın bütün kağıt havlu tarafından eşit bir şekilde emilmesi ve yayılması için kabı dikkatlice ters çeviriyoruz.

4- Bu çevirme işlemini 4-5 defa 5’er dakika aralıklarla tekrarlayınız. Bu işlemide tamamladıktan sonra organik ıslak mendiliz hazırdır. Rulonun iç kısmında bulunan kalın kartonu yavaşça döndürerek çıkarıyoruz. Bu sayede ilk parça orta kısımdan alınabilecek şekilde yukarı çıkıyor. Bundan sonra dilediğiniz kadar çekip kullanabilirsiniz 🙂

NOT : İşiniz bittiği zaman kapağını kapatmayı unutmayınız 🙂 Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek dileği ile.

Steemit Profil Linkim : https://steemit.com/@electrobro

6 views

  Paylaşmak İçin Sembollere Tıkla :)

       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir